راهنمای ساده انتخاب بهترین نوع آجیل [طعم، فایده، و تناسب با رژیم غذایی]

آجیل انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها فواید سلامتی خاصی به‌همراه دارند. همچنین ویژگی‌های تغذیه‌ای آن‌ها با هم متفاوت است. اکثر آجیل‌ها را می‌توان در غذاهای شیرین و شور و همچنین مخلوط‌های خوراکی استفاده کرد. با این حال، هنگام انتخاب آجیل برای پخت و پز، توجه به طعم و بافت آن بسیار مهم است.

برای انتخاب آجیل به‌عنوان میان‌وعده، به سراغ گزینه‌هایی بروید که از نظر طعم و بافت برای شما جذاب‌تر هستند و با دغدغه‌های سلامتی‌تان مطابقت دارند. داشتن مجموعه‌ای متنوع از آجیل در خانه، باعث می‌شود تا میان‌وعده‌های شما لذت‌بخش‌تر شود.

انتخاب مغذی‌ترین آجیل‌ها

برای اینکه بفهمید کدام آجیل‌ها از نظر سلامتی در رتبه بالاتری قرار دارند، به اطلاعات تغذیه‌ای آن‌ها توجه کنید و آجیل‌هایی را انتخاب کنید که بیش‌ترین میزان آنتی‌اکسیدان، فیبر، ویتامین و مواد معدنی را داشته باشند. گردو حاوی بالاترین میزان آنتی‌اکسیدان است. گردو همچنین منبع خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی به‌شمار می‌رود. پسته حاوی ویتامین B6 بیش‌تری نسبت به سایر آجیل‌ها است و منبع عالی پتاسیم به شمار می‌رود.

انتخاب آجیل برای آشپزی

بیشتر آجیل‌ها را می‌توان به روش‌های مختلف در آشپزی استفاده کرد. مهم است آجیلی را انتخاب کنید که طعم آن، غذای شما را خوشمزه‌تر کند. بادام استرالیایی (مکادمیا) و پسته، طعم و عطر خاصی به غذا می‌دهند و برای مخلوط‌های خوراکی و میان‌وعده‌ها ایده‌آل هستند. بادام هندی آجیلی همه کاره است که در غذاهایی که به بافت خامه‌ای نیاز دارند استفاده می‌شود.

انتخاب آجیل برای کاهش وزن

قراردادن آجیل در برنامه غذایی کاهش وزن، فوایدی به همراه دارد. آجیل‌هایی که به سوزاندن چربی کمک می‌کنند و آجیل‌هایی با فیبر بالا می‌توانند در کاهش وزن موثر باشند. گردو، پسته، فندق و بادام هندی گزینه‌های مناسبی برای رژیم لاغری هستند.

آجیل برای سلامت قلب

اکثر آجیل‌ها از سلامت قلب حمایت می‌کنند. برخی از آن‌ها به دلیل مواد مغذی که دارند، نقش مهم‌تری ایفا می‌کنند. فندق و بادام استرالیایی (مکادمیا) گزینه‌های عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی برای حفظ سلامت قلب هستند.

توجه: برای حفظ سلامت قلب، هر نوع آجیلی که انتخاب می‌کنید، باید خام یا بوداده بدون نمک باشد.